Kielce v.0.8

Literatura
Najgorszy seks na świecie nagrodzony

 drukuj stron�
Literatura Świat
Wys�ano dnia 09-12-2011 o godz. 11:19:52 przez rafa 6066

Spod prysznica można wyjść jeszcze brudniejszym niż przed wejściem. Udowodnił to amerykański pisarz Davin Guterson, którego scena prysznicowa z najnowszej książki "Ed King" wygrała w dorocznym plebiscycie "Bad Sex Fiction Award".Nagroda ma na celu "zwrócenie uwagi niewyrafinowanemu, niesmacznemu, często bezcelowemu stosowaniu opisów seksualnych w powieści współczesnej i zniechęcać do nich". W roku 2011 najlepszy w niewyrafinowaniu okazał się szereg świrniętych stosunków seksualnych między matką a synem w powieści "Ed King" - rozgrywającej się w XX-wiecznym Seattle, uwspółcześnionej wersji mitu o Edypie.

David Guterson, autor m.in. bestsellerowych "Cedrów pod śniegiem", nie mógł zjawić się na ceremonii rozdania nagród w Londynie, ale usłyszawszy o swoim zwycięstwie, oznajmił:

Nie jestem ani trochę zaskoczony. Edyp właściwie wynalazł niesmaczny seks.

"Ed King" opowiada o oddanym do adopcji chłopcu, który staje się jednym z najpotężniejszych i najobrzydliwszych ludzi na świecie. W międzyczasie zabija własnego ojca i sypia z własną matką. "Washington Post" nadał historii miano narracji "spoconej dłoni". Której konkretnie, prawej czy lewej, nie podano.

Tym, co najbardziej odepchnęło jury "Niesmacznego seksu" była nieznośnie dokładna scena erotycznego masażu. Ed swoją mamę "masuje, ugniata, rozciąga, pociera, ciągnie, pieści, liże, całuje i delikatnie podgryza jej ramiona".

Sędziowie twierdzą jednak, że ostatecznie zwalił ich z nóg inny fragment:

Ed stał z rękoma założonymi za głowę, jak ktoś przed chwilą aresztowany, kiedy ona maltretowała go kostką mydła. (...) Potem spłukali ciała, wysuszyli, ubrali się i poszli do drogiej restauracji na lunch.

Recenzent "Express", David Robson konkluduje - "gutersonowskie opisy hiperaktywnego kazirodztwa bolą i to nie w pozytywnym tego słowa znaczeniu".

Guterson "Ed Kingiem" wyprzedził w tegorocznym konkursie takie dzieła jak "1Q84" Harukiego Murakamiego, "Ostatni Testament Biblii Świętej" Jamesa Frey'a, "Wspaniała noc" Chrisa Adriana i "Romans" Lee Child.

"Bad Sex Award" w zeszłym roku osiągnęła pełnoletność. Została wymyślona w 1993 roku przez Auberona Waugh'a i jej patronem jest "The Literary Review". Nagroda w formie statuetki przedstawia "seks w latach pięćdziesiątych", czyli nagą kobietę na książce. Jej poprzednimi zdobywcami byli m.in. Norman Mailer, Jonathan Littel, Sebastian Faulks i Tom Wolfe.

grol


Komentarze

Error connecting to mysql